Skip to content

197 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1946

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 13, 2012

Property Information

Block725
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 3DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,098
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
40%
Improvement Value:$54,200
60%
Total Assessment$90,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,901+2.8%
2024$10,603+3.3%
2023$10,264+0.2%
2022$10,249+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 6433, Page 205Recorded3/7/2013

Property Sale

Sale
$162,200

From:

To:

DeedBook 4061, Page 866Recorded5/24/1993

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 32660, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1946