Skip to content

83 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block738
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,592
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
32%
Improvement Value:$80,600
68%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,012+2.9%
2024$13,622+3.4%
2023$13,179+0.2%
2022$13,159+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft2,422Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$356,000

From:

To:

Sq Ft2,422Recorded1/3/2019

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1958