Skip to content

5 Fairview AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block738
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,728
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
27%
Improvement Value:$98,200
73%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,111+2.8%
2024$15,671+3.3%
2023$15,170+0.2%
2022$15,147+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$618,000

From:

To:

Sq Ft1,728Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$620,111

From:

To:

Sq Ft1,872Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$528,500

From:

To:

Sq Ft2,648Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft4,474Recorded4/15/2020

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,560Recorded8/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954