Skip to content

73 Jensen StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$571,000
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block738
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,674
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
34%
Improvement Value:$70,200
66%
Total Assessment$105,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,677+2.8%
2024$12,331+3.3%
2023$11,937+0.2%
2022$11,919+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$571,000

To:

DeedBook 19195, Page 52

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,458Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$456,000

From:

To:

Sq Ft3,140Recorded2/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1958