Skip to content

16 Canterbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block741
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,801
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
32%
Improvement Value:$65,200
68%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,743+3.1%
2024$11,392+3.3%
2023$11,023+0.1%
2022$11,008+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$630,000

To:

DeedBook 19457, Page 1565

Property Sale

Sale
$371,000

From:

To:

Sq Ft1,801DeedBook 5140, Page 150Recorded1/28/2003

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 3697, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1956