Skip to content

327 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block742
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,932
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
38%
Improvement Value:$62,500
62%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,365+3.1%
2024$11,996+3.3%
2023$11,607+0.1%
2022$11,591+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 18077, Page 863Recorded10/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966