Skip to content

87 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block792
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,924
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
31%
Improvement Value:$72,900
69%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,816+3.1%
2024$12,433+3.3%
2023$12,031+0.1%
2022$12,014+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 6789, Page 650Recorded2/22/2016

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 28301, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1966