Skip to content

177 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block744
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,210
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
31%
Improvement Value:$67,400
69%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,877+3.1%
2024$11,522+5.7%
2023$10,899+0.1%
2022$10,884+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 18838, Page 709Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 4563, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1955