Skip to content

63 Canterbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block746
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,027
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
33%
Improvement Value:$62,600
67%
Total Assessment$93,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+3.1%
2024$10,835+3.4%
2023$10,476+0.1%
2022$10,461+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956