Skip to content

2 Huntington RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block747
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,548
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
33%
Improvement Value:$65,200
67%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,865+5.9%
2024$11,203+10.5%
2023$10,142+0.1%
2022$10,128+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 5255, Page 52Recorded12/18/2003

Property Sale

Sale
$126,000

Property Built

Built

Year Built: 1960