Skip to content

7 Snowden RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block747
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,776
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
29%
Improvement Value:$75,800
71%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,999+3.1%
2024$12,611+3.3%
2023$12,203+0.1%
2022$12,185+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,500

To:

DeedBook 29160, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1961