Skip to content

5 Barrie RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 14, 2006

Property Information

Block748
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,548
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
29%
Improvement Value:$78,400
71%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,413+3.1%
2024$13,013+3.3%
2023$12,592+0.1%
2022$12,574+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 5682, Page 363Recorded6/19/2006

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

DeedBook 3793, Page 204Recorded7/11/1989

Property Built

Built

Year Built: 1960