Skip to content

23 Landsdowne RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$696,500
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block748
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
35%
Improvement Value:$54,800
65%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,341+3.1%
2024$10,032+3.3%
2023$9,707+0.1%
2022$9,693+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$696,500

To:

DeedBook 19672, Page 562

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,579DeedBook 5059, Page 771Recorded6/24/2002

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook 4564, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1956