Skip to content

10 Barrie RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block750
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
34%
Improvement Value:$60,900
66%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,279+3.1%
2024$10,943+3.3%
2023$10,588+0.1%
2022$10,574+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To:

DeedBook 19728, Page 147

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 4928, Page 763Recorded7/18/2001

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 32420, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1962