Skip to content

27 Winton RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 27, 1985

Property Information

Block750
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,454
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
38%
Improvement Value:$54,800
62%
Total Assessment$88,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+3.1%
2024$10,458+3.3%
2023$10,119+0.1%
2022$10,105+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,454

Property Built

Built

Year Built: 1962