Skip to content

36 Stearns RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block758
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,720
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
29%
Improvement Value:$75,400
71%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,889+3.1%
2024$12,504+3.3%
2023$12,099+0.1%
2022$12,083+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 17577, Page 3Recorded8/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1966