Skip to content

7 Watchung RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 21, 2007

Property Information

Block761
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,716
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,200
72%
Total Assessment$107,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,072+3.1%
2024$12,682+10.9%
2023$11,436+0.1%
2022$11,420+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 5849, Page 472Recorded7/30/2007

Property Sale

Sale
$162,500

Property Built

Built

Year Built: 1960