Skip to content

24 Hudson RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block763
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,269
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
27%
Improvement Value:$89,500
73%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,035+3.1%
2024$14,586+3.3%
2023$14,114+0.1%
2022$14,094+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,269DeedBook 18725, Page 550Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 3866, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1962