Skip to content

4 E Waverly DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block764
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,056
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
32%
Improvement Value:$64,500
68%
Total Assessment$94,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,560+3.1%
2024$11,215+3.3%
2023$10,852+0.1%
2022$10,837+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 17487, Page 1872Recorded5/3/2019

Property Sale

Sale
$384,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 6601, Page 28Recorded8/13/2014

Property Sale

Sale
$384,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 6601, Page 28Recorded8/13/2014

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3727, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1961