Skip to content

291 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block764
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class12
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,344
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$71,800
71%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,414+4.6%
2024$11,865+3.3%
2023$11,481+0.1%
2022$11,465+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 17535, Page 1694Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$433,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 5695, Page 143NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/20/2006

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 4613, Page 479Recorded3/5/1999

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4036, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1961