Skip to content

16 Kings RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block767
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,606
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
35%
Improvement Value:$64,200
65%
Total Assessment$99,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,096+3.1%
2024$11,735+6.7%
2023$11,001+0.1%
2022$10,985+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 6642, Page 860Recorded12/11/2014

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 3895, Page 500Recorded1/22/1991

Property Built

Built

Year Built: 1965