Skip to content

37 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block745
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,600
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
37%
Improvement Value:$61,100
63%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,804+3.1%
2024$11,451+3.3%
2023$11,081+0.1%
2022$11,065+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5688, Page 182Recorded7/5/2006

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5398, Page 701NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/20/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963