Skip to content

13 Prince RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block768
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,604
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
38%
Improvement Value:$57,600
62%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,042+3.2%
2024$10,705+3.4%
2023$10,350+0.1%
2022$10,335+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963