Skip to content

6 Kings RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block768
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,554
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
39%
Improvement Value:$59,000
61%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,792+3.1%
2024$11,440+3.3%
2023$11,069+0.1%
2022$11,054+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965