Skip to content

14 Appletree LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 8, 2001

Property Information

Block770
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,440
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
32%
Improvement Value:$77,200
68%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,626+2.8%
2024$13,253+3.3%
2023$12,830+0.2%
2022$12,811+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 4948, Page 256Recorded8/29/2001

Property Sale

Sale
$58,490
DeedBook 28490, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1974