Skip to content

4 Appletree LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block770
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,376
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
35%
Improvement Value:$67,700
65%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,521+2.8%
2024$12,179+7.4%
2023$11,338+0.2%
2022$11,321+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,376Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$558,000

From:

To:

Sq Ft2,660DeedBook 18241, Page 1610Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,376Recorded4/12/2019

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft2,376Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,660DeedBook 5605, Page 148NU CodeOutside sample period (5)Recorded1/3/2006

Property Built

Built

Year Built: 1972