Skip to content

99 Farms Road CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 6, 2016

Property Information

Block775
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,030
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
37%
Improvement Value:$59,600
63%
Total Assessment$94,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+2.8%
2024$11,046+3.3%
2023$10,694+0.2%
2022$10,678+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,030DeedBook 6922, Page 620Recorded1/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955