Skip to content

70 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block779
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,398
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$83,900
71%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,499+3.1%
2024$14,066+3.3%
2023$13,610+0.1%
2022$13,591+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft2,398DeedBook 17342, Page 207Recorded11/5/2018

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 3775, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1966