Skip to content

53 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 2, 2015

Property Information

Block756
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,345
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
34%
Improvement Value:$89,200
66%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,175+3.1%
2024$15,685+3.4%
2023$15,169+0.1%
2022$15,148+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,345DeedBook 6711, Page 679Recorded7/27/2015

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft2,345DeedBook 6379, Page 438NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/23/2012

Property Built

Built

Year Built: 1968