Skip to content

240 Old Stage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Aug 17, 2011

Property Information

Block780
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,057
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
40%
Improvement Value:$50,800
60%
Total Assessment$84,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,255+3.1%
2024$9,949+3.3%
2023$9,627+0.1%
2022$9,613+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft2,057DeedBook 6285, Page 437Recorded9/9/2011

Property Built

Built

Year Built: 1976