Skip to content

4 Lench RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 21, 2007

Property Information

Block781
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLT LEVEL 2ABG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,860
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
36%
Improvement Value:$63,800
64%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,206+3.1%
2024$11,842+3.3%
2023$11,458+0.1%
2022$11,442+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 5790, Page 727Recorded3/2/2007

Property Built

Built

Year Built: 1971