Skip to content

2 Janet CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jul 9, 1984

Property Information

Block781
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,718
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
38%
Improvement Value:$61,000
62%
Total Assessment$98,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,999+3.1%
2024$11,641+3.3%
2023$11,264+0.1%
2022$11,248+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000

To:

Sq Ft1,718

Property Built

Built

Year Built: 1968