Skip to content

17 Lench RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block782
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,502
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
40%
Improvement Value:$56,500
60%
Total Assessment$93,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,389+3.1%
2024$11,049+3.3%
2023$10,692+0.1%
2022$10,677+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 5547, Page 245Recorded9/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1969