Skip to content

26 Bosko DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block787
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,474
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
31%
Improvement Value:$83,800
69%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,743+3.1%
2024$14,302+3.3%
2023$13,839+0.1%
2022$13,820+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,474DeedBook 17065, Page 573Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,474DeedBook 6341, Page 624NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/23/2012

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,474DeedBook 5332, Page 758Recorded6/9/2004

Property Built

Built

Year Built: 1969