Skip to content

6 Saint Georges RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Oct 22, 1998

Property Information

Block795
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,074
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
34%
Improvement Value:$74,100
66%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,767+3.1%
2024$13,356+3.3%
2023$12,924+0.1%
2022$12,906+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 4574, Page 171Recorded11/20/1998

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

DeedBook 4259, Page 397Recorded8/9/1995

Property Built

Built

Year Built: 1968