Skip to content

41 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block795
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLITLEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,922
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
30%
Improvement Value:$79,200
70%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,852+3.1%
2024$13,439+3.3%
2023$13,004+0.1%
2022$12,986+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,922DeedBook 17343, Page 1696Recorded11/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1968