Skip to content

51 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Aug 13, 1975

Property Information

Block795
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,391
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
26%
Improvement Value:$97,100
74%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,986+3.1%
2024$15,509+3.3%
2023$15,007+0.1%
2022$14,986+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000

To:

Sq Ft2,391DeedBook 29000, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1975