Skip to content

1 Sagamore LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Sep 19, 1996

Property Information

Block802
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,544
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
37%
Improvement Value:$59,600
63%
Total Assessment$94,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+2.8%
2024$11,046+3.3%
2023$10,694+0.2%
2022$10,678+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Recorded11/21/1996

Property Sale

Sale
$184,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 4371, Page 668

Property Sale

Sale
$130,000

Property Built

Built

Year Built: 1970