Skip to content

79 Tall Oaks DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 13, 2013

Property Information

Block802
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,237
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
38%
Improvement Value:$68,500
62%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+2.8%
2024$12,833+3.3%
2023$12,423+0.2%
2022$12,404+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,237DeedBook 6530, Page 133Recorded12/24/2013

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,237DeedBook 5375, Page 768Recorded8/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1971