Skip to content

1 Gloucester CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 22, 1991

Property Information

Block807
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,380
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
28%
Improvement Value:$115,600
72%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,376+2.8%
2024$18,847+3.3%
2023$18,245+0.2%
2022$18,217+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 3896, Page 174Recorded1/28/1991

Property Built

Built

Year Built: 1968