Skip to content

33 Gloucester CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block807
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,783
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
26%
Improvement Value:$118,500
74%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,124+2.8%
2024$18,601+3.3%
2023$18,007+0.2%
2022$17,980+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,984DeedBook 6071, Page 683Recorded8/11/2009

Property Built

Built

Year Built: 1967