Skip to content

10 Sagamore LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block812
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,809
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
24%
Improvement Value:$124,100
76%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,544+2.8%
2024$19,010+3.3%
2023$18,403+0.2%
2022$18,375+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft2,869DeedBook 4871, Page 63Recorded1/23/2001

Property Built

Built

Year Built: 1970