Skip to content

259 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2015

Property Information

Block81
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,434
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
37%
Improvement Value:$36,200
63%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,867+2.8%
2024$6,679+3.3%
2023$6,466+0.2%
2022$6,456+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 6327, Page 521Recorded2/28/2012

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3741, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1946