Skip to content

53 Harvey CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2013

Property Information

Block711
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class12
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,428
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
28%
Improvement Value:$53,100
72%
Total Assessment$73,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+10.2%
2024$7,999+3.3%
2023$7,743+0.2%
2022$7,732+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 3688, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1951