Skip to content

13 Milton AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
May 3, 2017

Property Information

Block827
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,404
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
27%
Improvement Value:$71,400
73%
Total Assessment$97,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$10,079+2.1%
2018$9,870+2.6%
2017$9,622+2.2%
2016$9,417+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 6979, Page 445Recorded5/11/2017

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 6300, Page 178Recorded11/7/2011

Property Sale

Sale
$414,900

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5475, Page 140Recorded4/6/2005

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5356, Page 861Recorded7/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1960