Skip to content

61 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block828
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,856
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
30%
Improvement Value:$76,400
70%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+2.8%
2024$12,833+3.3%
2023$12,423+0.2%
2022$12,404+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

DeedBook 19489, Page 1423

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 17390, Page 265NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1971