Skip to content

48 Ainsworth AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
May 27, 2004

Property Information

Block826
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,836
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
29%
Improvement Value:$83,000
71%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,986+2.8%
2024$13,604+3.3%
2023$13,169+0.2%
2022$13,149+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$412,500

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 5342, Page 321Recorded6/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1969