Skip to content

7 Hawk CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jan 9, 2024

Property Information

Block85
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3900

Building Details

Building Class10
DescriptionBRENTWOOD
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,591
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
29%
Improvement Value:$113,500
71%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,268+2.8%
2024$18,742+3.3%
2023$18,143+0.2%
2022$18,116+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

To:

DeedBook 19383, Page 746

Property Sale

Sale
$477,014

To:

DeedBook 5189, Page 566

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$527,300

To: