Skip to content

5 Auer Ct HEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block88.50
Lot1
QualifierC0058
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1809

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage514
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,800
11%
Improvement Value:$21,900
89%
Total Assessment$24,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,012+3.1%
2024$2,922+3.3%
2023$2,827+0.1%
2022$2,823+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000

To:

Sq Ft514DeedBook 5243, Page 28

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4936, Page 160

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4805, Page 635

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4325, Page 586

Property Sale

Sale
$74,850
DeedBook 3764, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1988