Skip to content

7 Auer Ct FEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Aug 12, 2008

Property Information

Block88.50
Lot1
QualifierC0076
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1809

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage499
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,700
11%
Improvement Value:$21,300
89%
Total Assessment$24,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,927+3.1%
2024$2,839+3.3%
2023$2,747+0.1%
2022$2,743+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000

To:

Sq Ft499DeedBook 5977, Page 82

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5731, Page 542

Property Sale

Sale
$42,900
DeedBook 4339, Page 499

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4258, Page 353

Property Sale

Sale
$72,355
DeedBook 3709, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1988